Tüberküloz Seminerimize Katılım YüksektiÖzel Yüzyıl Gebze Hastanesi Başhekimi Doktor Lütfü Çetinkaya verem diye de adlandırılan tüberküloz hastalığının toplumun bilinçlendirilmesi ile yenilebileceğini söyledi.

Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu  ‘Tüberküloz (Verem) Hastalığından Korunmada Toplumda Farkındalık Düzeyini Artıma’ semineri Gebze Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Özel Yüzyıl Hastanesi Başhekimi Lütfü Çetinkaya, Gebze İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kasım Doğan, Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Ahmet Şahin bölgedeki okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

‘TOPLUMU BİLİNÇLENDİRMEK’

Yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Gebze İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kasım Doğan bir konuşma yaptı. Doğan programa katılan herkese teşekkür etti. Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi Başhekimi Doktor Lütfü Çetinkaya ise bu etkinlikle toplumda farkındalık oluşturmak istediklerini belirterek, “Toplumumuzun en büyük sorunlarından gelen bu hastalıkla ilgili bilinçlendirmenin oluşturulması gerekir. Tüm toplumun bu konuda bir bilinç kazanması bizim için büyük bir kazanç olur” dedi.

‘SAĞLIĞIMIZIN DEĞERİNİ BİLMEMİZ’

Yapılan konuşmalar sonrasında Özel Yüzyıl Gebze Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr Ahmet Şahin, Tüberküloz (Verem) Hastalığından Korunmada Toplumda Farkındalık Düzeyini Artıma’ konulu seminer verdi. Verem hastalığının milyonlarca yıldır gelen toplumları yok eden önemli hastalıklardan bir tanesi olduğunu ifade ederek, “Verem toplumların sosyal bir hastalığıdır. Verem yüzde 30 Afrika, yüzde 55 Asya’da gözükmektedir. Türkiye olarak bizlerde istatistikler doğru tutulmuyor. Bu konuda dikkatli olmamız lazım. Her sene 2,5 milyon insan veremden ölüyor. Sağlımızı kaybedersek yapacağımız tek bir şey vardır. Oda sağlığımızı geri kazanmaktır. Sağlığımızın değerini bilmemiz gerekir. Sağlığımızı korumak için de okumamız gerekir. Vereme karşı bir bilgilendirme kampanyası başlattık” dedi.

Haber: Osman Yürekli

http://www.demokratgebze.com.tr/tuberkuloz-bilinclenmeyle-yenilir-194381h.htm